Odpowiedz 
Zespoły Rockowe i Metalowe
11-02-2010, 02:29 03 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-02-2010 11:32 21 przez perchal.)
Post: #1
Zespoły Rockowe i Metalowe
Jest to dział poświęcony tym 2 gatunkom muzyki a więc piszcie tu o swoich ulubionych zespołach oraz wklejajcie linki z ich muzyką.
Można w tym dziale prowadzić również wszelkie dyskusje na temat różnych odłamów tych obu gatunków ich kulturze a także subkulturach stylu ubierania się poglądach stosunku do religii

Rock

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe 2 pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej jest zespołowość. Muzyka tworzona zespołowo, trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), jest też często zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

Prekursorem polskiego rock and rolla jest redaktor Franciszek Walicki (nazywany "Ojcem Polskiego Rocka"), który w latach 60. powołał do życia takie zespoły jak: Rythm and Blues, Czerwono-Czarni, Niebiesko-Czarni, Breakout, SBB i wiele innych.

Choć wymienione powyżej cechy opisują muzykę rockową, nie jest ona homogenicznym gatunkiem. W istocie, w skrajnych przypadkach mamy do czynienia ze sprzecznymi cechami. Z tego powodu wprowadzono mnogość kategorii dzielących poszczególne podgatunki i style istniejące w ramach głównego gatunku. Klasyfikowanie takie jest niezwykle trudne i zwodnicze ze względu na wielką dynamikę, z jaką ten gatunek się rozwija oraz postawy indywidualistyczne twórców. Mimo to, wyróżniono kilkanaście podgatunków i wiele dziesiątek stylów, które pomagają ogarnąć tę różnorodność. Podział na gatunki i style jest czysto arbitralny.

Metal
Heavy metal – gatunek muzyczny, który wyewoluował na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, z hard rocka, acid rocka i blues rocka, i stał się podłożem kontrkultury metalowców. Zasadniczą różnicą pomiędzy hard rockiem a metalem jest to, że utwory hardrockowe najczęściej komponowane są w skalach durowych, podczas gdy heavymetalowe niemal wyłącznie w molowych.

Termin "heavy metal" używany jest w dwóch znaczeniach:

* jako ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z heavy metalu; w tym znaczeniu używana jest również ogólna nazwa metal
* oraz jako określenie muzyki granej przez zespoły metalowe w latach 70. i 80. XX wieku; w tym znaczeniu używana jest również nazwa classic metal.

Początkowy, lecz już wyraźnie ukształtowany heavy metal, można zaobserwować w muzyce grup Led Zeppelin, Budgie, Deep Purple i Black Sabbath. Jeśli chodzi o korzenie, to jedni upatrują prototypu utworu heavymetalowego w piosence The Beatles "Helter-Skelter" (z Białego Albumu) lub The Kinks "You Really Got Me", inni zaś za pierwsze utwory protoheavymetalowe uznają przeboje grupy The Dave Clark Five, szczególnie "Any Way You Want It" i "Glad All Over" z 1964 roku. Zresztą nurt zapoczątkowany przez The Dave Clark Five nazywa się heavy drum albo heavy bass, od ciężkiego, hałaśliwego i agresywnego brzmienia.


Bez względu na źródła nazwy, już w połowie lat siedemdziesiątych termin heavy metal był powszechnie używany na określenie najcięższego gatunku hard rocka, choć sam styl daleki był wtedy jeszcze od homogeniczności.

Pierwszą grupą grającą muzykę heavy metal w jej rozwiniętym już kształcie, był Judas Priest. W swej symbolice odnosił się raczej do Black Sabbath niż Led Zeppelin, rozciągając jej granice do ekstremum. Podstawowymi cechami tej muzyki była ostra i dudniąca praca sekcji rytmicznej, dominacja mocno przesterowanej, ostro grającej gitary elektrycznej (u niektórych grup duetu gitar elektrycznych, u Iron Maiden nawet tria). Największą różnorodność można zaobserwować w rodzaju śpiewu. Wokaliści zaadaptowali wiele różnych stylów – od gardłowego, bardzo szorstkiego śpiewu (Bona Scotta i Briana Johnsona z AC/DC), przez growl, aż do śpiewu czystym falsetem (Stratovarius). Do najbardziej znanych grup heavymetalowych tego okresu należały Iron Maiden, AC/DC, Kiss, Judas Priest, Motörhead, Saxon, Blue Öyster Cult, czy Nazareth.

Początek lat 80. XX wieku był okresem wzmożonej popularności, a jednocześnie wyraźnych jego przemian. Muzyka heavymetalowa, będąca ciągle alternatywnym gatunkiem rocka, zaczyna dominować w radiu i rodzącej się wtedy telewizji muzycznej. Miało to olbrzymi wpływ na zarówno wizualną stronę muzyki, jak i samo jej brzmienie. Choć początkowo muzyka była ostra i agresywna, nastąpiło stopniowe łagodzenie jej brzmienia. Popularność zyskują takie grupy, jak Def Leppard, Van Halen, Scorpions, oraz te zbliżające heavy metal niemal do popowego standardu, jak Bon Jovi, Poison.

W latach 90. XX wieku heavy metal ciągle był jednym z dominujących gatunków rocka. Jego popularność spowodowała także to, że inne gatunki i style rocka przejęły pewne cechy muzyki metalowej, głównie agresywność i dynamikę. W porównaniu z raczej delikatną muzyką lat osiemdziesiątych, lata dziewięćdziesiąte są okresem dominacji ciężkiego brzmienia także w obrębie głównego nurtu rocka oraz grunge'u, który z heavy metalem jest blisko związany.

żródła wikipedia.pl :D

W Życiu piękne są tylko chwile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-02-2010, 08:18 56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-02-2010 13:22 25 przez Jaro.)
Post: #2
RE: Zespoły Rockowe i Metalowe
Godmack - I stand alone

Kiedys slyszalem opinie o tej piosence mniej wiecej taką: "po co ty tego sluchasz, same ryki" itd. sek w tym ze caly urok tkwi w samej melodii. na co dzien nie mam zwyczaju sluchac metalu, ba - ta piosenka jest jedyna z tego rodzaju w moim telefonie.

Istnieje gatunek antylop, potrafiących skakać wyżej niż przeciętny dom. Wynika to z faktu ich mocnych mięśni nóg oraz tego, że przeciętne domy nie potrafią skakać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-02-2010, 10:52 32
Post: #3
RE: Zespoły Rockowe i Metalowe
Jeśli macie zamiar pisać trzy wyrazy - tytuł plus autor, to jest już od tego umpa umpa, a jeśli temat ma służyć dyskusji o muzyce metalowej i rockowej, to dyskutujcie :P autor też się nie wysilił w pierwszym poście :P

Jeśli jesteś użytkownikiem i masz jakiś problem lub pytanie, to najpierw zadaj je NA FORUM, a nie przez pw/gg. Oczywiście możesz zignorować powyższe zdanie, ale nie zdziw się, że ja zignoruję Twoją wiadomość. :>

Cicha woda tak mocno rwała, że wpadł pierwszy z brzegu.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-02-2010, 11:28 05
Post: #4
RE: Zespoły Rockowe i Metalowe
(11-02-2010 10:52 32)Evil napisał(a): Zarejestruj się, klikając tutaj, by zobaczyć link.Jeśli macie zamiar pisać trzy wyrazy - tytuł plus autor, to jest już od tego umpa umpa, a jeśli temat ma służyć dyskusji o muzyce metalowej i rockowej, to dyskutujcie :P autor też się nie wysilił w pierwszym poście :P

już to naprawiłem

W Życiu piękne są tylko chwile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-02-2010, 11:33 33
Post: #5
RE: Zespoły Rockowe i Metalowe
Raczej chodziło mi o rozwinięcie własnej myśli, a nie o kopiowanie wikipedii, ale ok :P mam nadzieję, że następni nie będą kopiowali artykułów o zespołach :P

Jeśli jesteś użytkownikiem i masz jakiś problem lub pytanie, to najpierw zadaj je NA FORUM, a nie przez pw/gg. Oczywiście możesz zignorować powyższe zdanie, ale nie zdziw się, że ja zignoruję Twoją wiadomość. :>

Cicha woda tak mocno rwała, że wpadł pierwszy z brzegu.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-02-2010, 12:12 48
Post: #6
RE: Zespoły Rockowe i Metalowe
tak swoją drogą, to Judas Priest nie jest przypadkiem trash metalowy :P
ogólie wszelaki rock (no, może poza emo rockiem) uwielbiam. najbardziej lubię Deep Purple .ich koncertowe utwory są o wiele lepsze od studyjnych. swoją drogą, podobno grają na przełomie września i października, pisze się ktoś :P . uwielbiam tez Pink Floyd, a genialne przejścia i cudne teksty. inne zespoły z dawnych lat, takie jak Led Zeppelin, Rolling Stones, The doors, Jethro Tull, AC/DC, Guns'n'Roses itp. nie są mnie obce :) .
z Metalu lubię melodyjny power metal (Sabaton, Falconer) i niektóre pojedyncze piosenki Mettalici i Iron Maiden, tych wszystkich Black, Death itp. już nie trawię. denerwuje mnie growlowanie ;)
swoją droga, czy wam się nie wydaje podpinanie Led Zeppelin czy Deep Purple pod metal za naciągane ?? bo jak dla mnie to czysty rock jest :P
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-02-2010, 13:09 39
Post: #7
RE: Zespoły Rockowe i Metalowe
(11-02-2010 12:12 48)Mcin napisał(a): Zarejestruj się, klikając tutaj, by zobaczyć link.swoją droga, czy wam się nie wydaje podpinanie Led Zeppelin czy Deep Purple pod metal za naciągane ?? bo jak dla mnie to czysty rock jest :P
Nie tyle naciągane, co zupełnie niepotrzebne :P Bo granice między gatunkami są od dawna bardzo płynne, bo czym jest "czysty rock"? To, co robił Presley, to był czysty rock? Bo jeśli tak, to Deep Purple robi coś troszkę innego. A Led Zeppelin w wielu kawałkach również (np. Since I've Been Loving You, toż to blues). Albo Pink Floyd, rock progresywny, a czasem niemal Jazz (Sen Artylerzysty np.). Albo muzyka okresu "zimnej fali", to też muzyka rockowa, tylko specyficzna. Te wszystkie gatunki są tworzone chyba tylko po to, żeby jakiś zespół mógł się nazywać prekursorem tego, czy innego nurtu, dla mnie to głupota :P

Jeśli jesteś użytkownikiem i masz jakiś problem lub pytanie, to najpierw zadaj je NA FORUM, a nie przez pw/gg. Oczywiście możesz zignorować powyższe zdanie, ale nie zdziw się, że ja zignoruję Twoją wiadomość. :>

Cicha woda tak mocno rwała, że wpadł pierwszy z brzegu.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-02-2010, 13:43 56
Post: #8
RE: Zespoły Rockowe i Metalowe
(11-02-2010 13:09 39)Evil napisał(a): Zarejestruj się, klikając tutaj, by zobaczyć link.Te wszystkie gatunki są tworzone chyba tylko po to, żeby jakiś zespół mógł się nazywać prekursorem tego, czy innego nurtu, dla mnie to głupota :P
coś w tym jest :P ludki z Polish Panzer Battalion już wymyślili dla Sabatonu nowy gatunek... ehm... "Battle Metal"... czyli power metal z tekstami koncentrującymi się na bitwach :)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-02-2010, 13:56 58
Post: #9
RE: Zespoły Rockowe i Metalowe
mój żywioł, zatem do dzieła :D
Co sie tyczy LZ czy DP... w czasach, kiedy oni grali, ta muza była naprawde "głośna i ostra", co wtedy kwalifikowało sie pod metal, dopiero po tzw. NWoBHM (New Wave of British Heavy Metal - nowa fala brytyjskiego heavy metalu) wszystko zaczęło sie zmieniać, te legendy jak Black Sabbath czy Deep Purple zaczeły zanikać, a zamiast nich wykształcały sie nowe inne podgatunki: Thrash Metal (Metallica, Slayer, Anthrax) czy już naprawde skrajne takie jak Black Metal (oczywiście brytyjski Venom i ich pierwsza kaseta z mszy satanistycznej). Dopiero po tym ostre brzmienie nabrało nowego znaczenia :D

Inna sprawa to fakt, że te zespoły pionierskie - AC/DC, Led Zeppelin, Pink Floyd - jako pierwsze zaczęły mixować ze sobą różne typy i sposoby grania, co w efekcie tworzyło całkiem nowatorskie gatunki :D Dzisiaj określenie Metal dotyczy w zasadzie wszystkiego, w czego tworzenie miała udział perkusja, gitara elektryczna i gitara basowa :D

Ja podobnie jak M'cin, ten cały kanon rocku i metalu to mój chleb powszedni, w zasadzie w tej kwestii nie jestem wcale wybredny :D Z tym że ja jestem fanatykiem ostrego brzmienia, growl mi nie straszny, a wręcz miły :D z doświadczenia wiem, że istnieje przekonanie, że jak ktoś growluje to zwykle dlatego, że nie umie śpiewać normalnie :D dlatego też, proponuje tą wersję koncertową Szwedzkiego zespołu Opeth z piosenką When:
Zarejestruj się, klikając tutaj, by zobaczyć link.
bodajże do 1:50 jest partia growlowa, ale potem można zobaczyć, jak czyste dźwięki wydaje z siebie wokalista :D

Dobra, koniec wypocin :D Metallica 4eva! \m/

Zarejestruj się, klikając tutaj, by zobaczyć link.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-02-2010, 15:31 41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-02-2010 15:32 30 przez perchal.)
Post: #10
RE: Zespoły Rockowe i Metalowe
Moim zdaniem rock od zawsze był blisko gatunkowo z metalem tylko że w rocku wszystko było spokojniejsze i cichsze vocal ,bass gitara elektryczna, perkusja a DP LD są zaliczani do metalu ponieważ grali tego rocka głośniej pózniej faktycznie powstały już odłamy gatunków trash metal itp.
Zgodzę się z M,cinem że nadawanie Sabatonowi nowego gatunku jest bezsensowne tylko z tego powodu że mają teksty o tematyce wojennej.

Ja praktycznie też słucham wszystkich gatunków rocka od klasycznego po hard a metalu od trash po Black.
chociaż preferuje mocną perkusję gitary i growl, dla mnie niesamowity growl posiada Vocalistka Arch Enemy Angela Gossow

Zarejestruj się, klikając tutaj, by zobaczyć link.

A poza tym Metallica S.O.A.D Tool metal alternatywny nie lubię jakoś ironów i AC/DC

W Życiu piękne są tylko chwile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości