Odpowiedz 
Tecmo World Cup Soccer
19-07-2015, 14:27 50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-08-2015 11:21 59 przez batter86. Powód: Drobne poprawki)
Post: #1
Tecmo World Cup Soccer
[Obrazek: e69f6b08a21b3.png.html] [Obrazek: 97c49514f5e87.png.html]

Twórcy futbolowych symulacji na NESa często na siłę próbowali tworzyć realistyczną imitację tegoż sportu na ogół z mizernym skutkiem. A wcale nie potrzebnie, gdyż możliwości poczciwej 8-bitowej konsolki były nazbyt ograniczone, by oddać całą złożoność piłki nożnej. Bo przecież futbol to nie tylko bezmyślne kopanie piłki od bramki do bramki, ale to przede wszystkim strategia, taktyka, tworzenie sytuacji "podbramkowych", "czytanie gry", praca zespołowa itd. itd.
Tecmo stworzyło jednak futbolówkę, wydaje się, nie zważając na żaden realizm. Tak po prostu zwyczajnie dwie drużyny stają na boisku i (pozornie) bezmyślnie usiłują dotrzec z piłką do bramki przeciwnika. Zawodnicy biegają niczym mrówki, którym naruszono konstrukcję mrowiska - niby chaotycznie, bez większego sensu, ale jednak ma to swój cel. Zresztą i umiejętności wykazują zgoła podobne: ot ledwie potrafią podawać, strzelać i wchodzić wślizgami (a to wszystko robimy jednym przyciskiem), plus długie podania/wykopy (drugim). Nic specjalnego. Do tego strasznie schematyczne strzelanie bramek: ot dobiegamy w pole karne od jednej strony i strzelamy w drugą na tzw. długi słupek. Do tego brak spalonych czy nawet fauli robią wrażenie kiczowatości.
Jednak ta infantylność ma swój urok i zdaje się potwierdzać twierdzenie, iż czasem proste rozwiązania bywają najlepsze. I wbrew pozorom gra nie jest aż tak banalna jak się po krótszym zapoznaniu z tytułem wydaje. I choć pierwszy mecz bez większych problemów i jakiegokolwiek przygotowania wygramy nawet z wynikiem dwucyfrowym (ja osobiście odpalając po kilkunastu latach grę na telefonie, potrzebowałem dwóch straconych bramek, żeby załapać co i jak i ukarać przeciwników za zniewagę 10-cioma golami;p), tak już kolejne spotkania przysporzą większych kłopotów (co chyba wielkim odkryciem nie jest;) - zależy to jeszcze od drużyny, którą trafimy), lub wręcz okażą się nie do ogrania, co wielu graczy może, nie tyle odstraszyć, co wręcz zrazić i skłonić do porzucenia tytułu (sam tak kiedyś miałem) - tyczy to oczywiście tylko trybu dla 1 gracza. Jednak gdy przełamiemy początkową niechęć i zmobilizujemy się do dalszej gry, możemy dostrzec, że w całej tej prostocie i schematyczności kryje się głębia i złożoność gry, bo mimo iż możliwości tworzenia akcji są tu mocno ograniczone, a właściwie znikome (bo to generalnie, przyznać trzeba, tak bezmyślna i bezładna kopanina), to sedno tkwi w tym, żeby wyczuć odpowiedni moment, dogodny do strzału (czyli tzw. czytanie gry). Mając już odpowiednią wprawę, możemy nawet z trudniejszymi przeciwnikami grać jak równy z równym, a mecze mogą się stać ciekawym spektaklem, co daje sporej dawki rozrywki, a wygrana po takiej męczącej walce przyniesie ogromną satysfakcję.

Jedno czego dalej rozgryźć nie mogę to obrona i odbiór piłki. Chodzi mi o te uniki przed wślizgami, kiedy to zawodnik przytrzymuje piłkę tak jakby kucał, gdy przeciwnik wchodzi wślizgiem. Nie wiem do końca na jakiej to zasadzie się robi, czy trzeba przytrzymać jakiś kierunek, czy naparzać w przycisk, czy to może samo wychodzi?

Mimo wszystko uważam Tecmo WCS (choć to może być przez sentyment, jak to za łebka się grało z kumplami) za całkiem niezłą i niedocenianą grę.

:Edit:
Przysiadłem się ostatnio na dłuższą chwilę do tejże gry i przeszedłem w końcu, no i muszę stwierdzić, że przesadziłem z tą trudnością, bo większych problemów nie miałem. Chyba kiedyś się nie przykładałem wystarczająco, albo coś z pamięcią nie teges, bo wydawało mnie się, że to trochę trudniejsze. No tyle, że teraz grałem Brazylią to i łatwiej mogło być - następny raz trza będzie Polską przejść, ale to na kiedy indziej.

A póki co to puszczę, chyba ten tekst na główną (po pewnych modyfikacjach oczywiście). Mam więc do Was prośbę o wszelkie opinie, uwagi, sugestie itp. (konstruktywna krytyka mile widziana). W końcu czym trafniejsze teksty na głównej tym lepiej, czyż nie?:tonieja:

Ed.: tekst wysłany
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-01-2016, 23:16 49
Post: #2
RE: Tecmo World Cup Soccer
Znakomita według mnie kopanka ery 8-bitów po złoto czwórkowym Simulator Soccer z Codemastersa , szkoda tylko że nie można przełączać klawiszami zawodników ale nie dostaniemy wszystkiego :)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kunio Kun No Nekketsu Soccer League (goal 3 ) potak 54 11,060 29-10-2018 21:17 00
Ostatni post: Jaruzel
  Raf world, Journey to silius Mati 2 1,001 15-12-2014 16:26 22
Ostatni post: M'cin
  Konami Hypper Soccer SebaSan1981 2 534 28-03-2014 20:02 25
Ostatni post: gararz

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości