Odpowiedz 
Składanka 143 w 1
11-06-2017, 11:41 18
Składanka 143 w 1
Hej,

Generalnie jestem nowy w temacie NES. Ostatnio zakupiłem NEs w dobrym stanie i kartridż 143 w 1.
Mam pytanie obok Super Mario Bros 3 jest napisane Save - SRAM.
Czy możecie mi wytłumaczyć co to oznacza? Jak tego używać?

Z góry dzięki
Łukasz
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-06-2017, 12:02 02
RE: Składanka 143 w 1
Pokaż konkretny kartridż. Link do jakiejś aukcji albo zdjęcie. Kartridży o nazwie 143 in 1 może być .

Generalnie SRAM służy do przechowywaniu stanu gry, zapisu, po odcięciu konsoli od prądu, przez zapisywanie gry na pamięci RAM zasilanej z baterii wmontowanej w kartridż. Tylko, z tego, co pamiętam, Super Mario Bros 3 nie miał funkcji save ;)

Obstawiam, że po prostu w grach, które mają możliwość zapisu na tym kartridżu, ta funkcja po prostu będzie działać. I najprawdopodobniej będzie jedna pamięć na wszystko gry które to obsługują, więc zapisując w jednej, skasujesz w drugiej.
11-06-2017, 12:07 31
Dzięki za info. To jest coś takiego:
Zarejestruj się, klikając tutaj, by zobaczyć link.

Też trochę poczytałem i SMB 3 nie miało nigdy opcji zapisu więc nie wiem czy to jakaś zmodyfikowana wersja.
Jak rozumiem w takim zestawie nie ma jakiegoś "ukrytego" menu żeby taki save używać. Jak jest możliwy save to byłby on możliwo przez normalne opcji gry.

A tak BTW - jak taką grę ludzie przechodzili bez save ;) ? Wiem że to były inne czasy ale i tak pewnie było to nie lada wyzwanie.

pozdrawiam
Łukasz
12-06-2017, 09:11 07 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-06-2017 08:32 20 przez M'cin.)
Są kartridże, gdzie niektóre gry mogą mieć sejw niemal jak w emulatorach (Everdrive n8), ale toto są potwory z własnym procesorem i systemem operacyjnym. Tutaj raczej zakładałbym bez takich cudów.

Super Mario Bros działa na mapperze (w uproszczeniu, konkretnym typie elektroniki w kartridżu), który ma jakiś wbudowany PRG-RAM... rozumiałbym to tak, że Super Mario Bros 3 nie ma opcji zapisu sam z siebie, ale jest oparty na technologii która ma taki układ wbudowany w kartridż i może z niego korzystać, psując sejwa innej gry.

Zanim jednak powołasz się gdzieś na moje bajania (nie jestem elektronikiem i mogę się srogo mylić) można zrobić mały eksperyment, pograj w Kirbiego, dosyć szybko gra wykona automatyczny zapis, i spróbuj pograć w jakąś grę z oznaczonym SRAM USE, a potem zobacz co stało się z sejwem.
12-06-2017, 12:09 24
(12-06-2017 09:11 07)Mcin napisał(a): Zarejestruj się, klikając tutaj, by zobaczyć link.Są kartridże, gdzie niektóre gry mogą mieć sejw niemal jak w emulatorach (Everdrive n8, Krzysiocart), ale toto są potwory z własnym procesorem i systemem operacyjnym. Tutaj raczej zakładałbym bez takich cudów.

Super Mario Bros działa na mapperze (w uproszczeniu, konkretnym typie elektroniki w kartridżu), który ma jakiś wbudowany PRG-RAM... rozumiałbym to tak, że Super Mario Bros 3 nie ma opcji zapisu sam z siebie, ale jest oparty na technologii która ma taki układ wbudowany w kartridż i może z niego korzystać, psując sejwa innej gry.

Zanim jednak powołasz się gdzieś na moje bajania (nie jestem elektronikiem i mogę się srogo mylić) można zrobić mały eksperyment, pograj w Kirbiego, dosyć szybko gra wykona automatyczny zapis, i spróbuj pograć w jakąś grę z oznaczonym SRAM USE, a potem zobacz co stało się z sejwem.

Kolego Krzysiocart nie ma opcji zapisu
12-06-2017, 16:51 16
No to dobra ale powiedzcie mi jak to mogłoby działać?
Czy Po ukończeniu całego świata powinienem zacząć na początku następnego?
Spróbuję to dzisiaj zweryfikować.

A jeśli chodzi o ten Everdrive to czy tam save jest możliwy w każdym momencie? Tak jak w emulatorach? Nawet w grach które na to nie pozwalały?
13-06-2017, 08:51 23
@Szogo - poprawiłem, dzięki.

Zapis podtrzymywany baterią - dochodzisz do konkretnego momentu i gra wykonuje zapis, ew. masz miejsca na save-pointy jak w legend of zelda.

Kirby podałem tylko jako przykład. Chodziło mi o to, żeby wybrać grę wspierającą batery save backup, pograć, zrobić zapis, wyłączyć, włączyć, sprawdzić czy save działa, ok. Potem wziąć grę oznaczoną jako SRAM use, pograć, wyłączyć. Spróbować wrócić do gry, w której wykonało się zapis, i empirycznie zobaczyć ,czy nic się nie popsuło.

Jak już pisałem, nie jestem do końca pewien, jak to działa i mocno tutaj zgaduję.

Co do everdrive, to save'y ze SRAM zapisuje on jako pliki na karcie microSD przy wyłączeniu gry. Dodatkowo w niektórych grach wspiera on funkcje save i load przez skróty klawiszowe na padzie.

najlepiej zbadaj u źródła :>
13-06-2017, 10:03 34
ja tam się zastanawiam nad gamefrik ciekawa opcja pod wiele konsol w jednej
Odpowiedz