Odpowiedz 
Pegasus vs Dendy vs NES PAL
03-10-2019, 17:39 54
Pegasus vs Dendy vs NES PAL
Cześć.

Zauważyłem dopiero teraz, że w różnych emulatorach (Zarejestruj się, klikając tutaj, by zobaczyć link., Zarejestruj się, klikając tutaj, by zobaczyć link.) oprócz wyboru trybu NTSC i PAL jest też tryb imitujący Zarejestruj się, klikając tutaj, by zobaczyć link., czyli rosyjski odpowiednik Pegasusa. Ciekawi mnie, jakie dokładnie były różnice pomiędzy tymi trzema konsolami – i czy Pegasusowi bliżej do europejskiego NES-a, czy do Dendy? Nie udało mi się znaleźć w internecie informacji o rosyjskich standardach telewizyjnych ani też porównania Dendy i NES-a. Jeśli ktoś ma jakąś wiedzę na ten temat, bardzo bym prosił o podzielenie się :)
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-10-2019, 18:01 55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-10-2019 18:10 36 przez Verteks. Powód: Drobne poprawki - literówki, interpunkcja itp.)
RE: Pegasus vs Dendy vs NES PAL
Pegasus = Dendy. Oba są klonami Family Computera (dalej używam skrótu Famicom) - NES był originalnym wariantem Famicoma wydanym poza Japonią. W Japonii, czyli rynku Famicoma, standardem jest telewizja z odświeżaniem 60hz, więc Famicom był do tego dostosowany i tu powstał problem - klony były dedykowane na różne rynki; na przykład w Polsce i Rosji był standard TV z odświezaniem 50hz i trzeba było jakoś zmodyfikować sprzęt, żeby Adaś czy inny Saszka mogli grać w kolorze na swoim domowych telewizorach. Jeszcze do tego w Polsce był to PAL 50hz, ale w Rosji standardem TV byl SECAM - na YT użytkownik Kinaman miał świetny filmik o problemach, z jakimi rosyjski gracz się zmagał, o ten: Zarejestruj się, klikając tutaj, by zobaczyć link. (język RU, polecam angielskie napisy).

Podsumowując - Pegasusy, Dendy i pozostałe klony to hybrydy sprzętów NTSC i PAL - rozgrywka jest o jedną szóstą wolniejsza od tej z konsoli NTSC, inna też jest wysokość dźwięku; gry optymalizowane pod NES PAL mogą nie działać prawidłowo na Pegasusie / Dendy (na przykład sprawdź pod emulatorem grę Asterix), za to wszystkie gry optymalizowane pod sprzęt NTSC są w 100% kompatybilne (kartridże Pegasusowe to zazwyczaj konwersje (ripy 1:1) japońskich wydań), możliwe że jest też inna paleta kolorów ale to nie jestem w 100% pewny - klony używają procesora graficznego opracowanego przez piratów, opartego na oryginalnym chipie. Jest jeszcze trochę różnic, ale są one wysoce techniczne - niezauważalne dla gracza czy istotne dla ludzi piszących oprogramowanie i emulatory.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
03-10-2019, 18:16 06
OK, chyba wszystko rozumiem, dzięki za wyczerpującą odpowiedź :)
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
03-10-2019, 19:06 47
Verteks napisał(a):Pegasus = Dendy. Oba są klonami Family Computera (dalej używam skrótu Famicom) - NES był originalnym wariantem Famicoma wydanym poza Japonią.

Porównaj sobie polski IQ-502 z rosyjskim Dendy IQ-501 i zrozumiesz. o ile pamiętam, one z jednej deski kreślarskiej szły.

Verteks napisał(a):Jest jeszcze trochę różnic, ale są one wysoce techniczne - niezauważalne dla gracza czy istotne dla ludzi piszących oprogramowanie i emulatory.

Częśc z nich fajnie została odwzorowana w emulatorze MESEN, jak pogrzebiesz w szczegółowych ustawieniach znajdziesz przełącznik zmieniający zachownanie Micro Machines w menu głównym.
Fajne efekty daje też próba odpalenia gier próbujących przekroczyć ograniczenia sprzętowe NESa na rożnych środowiskach, np. Elite, Hard Drivin' - ten ostatni testowałem około 2015 na Pegasusie SP-60 przez Everdrive N8 i kilku emulatorach z różnymi ustawieniami, nic nie dało dokładnie tych samych błędów graficznych co konsola :)
04-10-2019, 20:10 38
(03-10-2019 19:06 47)Mcin napisał(a): Zarejestruj się, klikając tutaj, by zobaczyć link.Częśc z nich fajnie została odwzorowana w emulatorze MESEN, jak pogrzebiesz w szczegółowych ustawieniach znajdziesz przełącznik zmieniający zachownanie Micro Machines w menu głównym.

mozna prosic o wyjasnienia?

Gram, więc jestem
Odpowiedz