Odpowiedz 
Filmy, które mogą zmienić postrzeganie świata
17-07-2018, 23:22 10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-08-2018 23:10 17 przez batter. Powód: Drobne poprawki - literówki, interpunkcja itp.)
Post: #1
Filmy, które mogą zmienić postrzeganie świata
Czyli takie ciekawe, na swój sposób wyjątkowe.

Bogowie muszą być szaleni - niesamowity film, opowieść o pewnym Aborygenie, który nie znał świata po za swoją wioską i pobliskimi terenami, wyrusza on jednak na spotkanie z "bogami", czyli wkracza w (tzw.) świat cywilizowany, gdzie czekają go różne, rzadko miłe przygody.
Matrix - co tu wyjaśniać :P ciekawa analogia naszego świata.
Avatar - j.w. Długo nie mogłem się przekonać do tego filmu, ale gdy w końcu obejrzałem... :szczękaopada: mózg mi eksplodował :P A tak serio to wierzę, tfuu... jestem szczerze przekonany, że i my, ludzie mamy podobne połączenie z Naszą planetą (no może nie dosłownie jak w filmie:P) i jesteśmy elementem ekosystemu tak jak i cała natura, jednak ówcześnie odeszliśmy od niej za daleko niestety i w dodatku ją wyniszczamy zamiast o nią dbać. Ten film świetnie to obrazuje, jak powinno się żyć w symbiozie z własnym światem.
Pan Życia i Śmierci - chciałbym się mylić, ale ten film jest taki prawdziwy.
Happy Feet - Tupot Małych Stóp - przeuroczy film animowany z podwójnym dnem tj. dobra analogia świata ludzi. Szczerze polecam każdemu. Oglądając "rozkmińcie" przesłanie. A do tego jest to świetna pozycja dla maluchów, gdyż jest to bardzo bajeczny musical.
Instynkt z Anthony Hopkinsem - Pewien naukowiec badając goryle na wyspie przez 2 lata zrzył się z nimi jak z rodziną, więc podczas akcji ratunkowej, która przybywa z odsieczą, profesor broni małpy i atakuje ratowników. Przez co zostaje zamknięty w szpitalu psychiatrycznym. W rozmowie ze swoim lekarzem przedstawia bardzo ciekawy światopogląd.
Lucy - kobieta po pewnych niezwykłych narkotykach zyskuje "supermoc", a dokładnie zaczyna używać coraz więcej % mózgu, co odkrywa przed nią niesamowite możliwości.
Jestem Bogiem - Facet zażywa fajne pigułki zwiększające możliwości jego umysłu (choć nie aż tak jak u Lucy :D).

I na koniec moja perełka:P, czyli film dokumentalny
What the Bleep Do We Know - naukowe wyjaśnienie rzeczywistości na podstawie osiągnięć fizyki kwantowej i do jakich wniosków to prowadzi. Na prawdę niesamowity "blow mind". Coś co zmieni spojrzenie na rzeczywistość "na dobre".

[I kolejne]
Stalker - znikomy tekst, akcja wolniejsza niż filmu dokumentalnego z życia leniwców, ale obraz broni to dzieło, a puenta powala. O co tu chodzi? W skrócie to jest pewna tajemnicza strefa, do której nie wielu ma odwagę wejść, a na końcu której znajduje się komnata życzeń. Tytułowi Stalkerzy to tacy przewodnicy po strefie, a jeden z nich przeprowadza grupkę chętnych... Polecam, choć raczej dla cierpliwych.

Siła Spokoju oparta na faktach opowieść o losach młodego lekkoatlety i (prawdopodobnie) najcenniejszej lekcji w jego życiu, lekcji obecności, bycia w "Tu i Teraz". Polecam serdecznie, na prawdę daje do myślenia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-07-2018, 21:22 31
Post: #2
RE: Filmy, które mogą zmienić postrzeganie świata
batter napisał(a):What the Bleep Do We Know - naukowe wyjaśnienie rzeczywistości na podstawie osiągnięć fizyki kwantowej i do jakich wniosków to prowadzi. Na prawdę niesamowity "blow mind". Coś co zmieni spojrzenie na rzeczywistość "na dobre".

Faktycznie, film zrył mi banie... ale później doczytałem o fizyce kwantowej od autorów, którzy faktycznie zajmują się fizyką kwantową, jak Murray Gell-Mann, Stephen M. Barr czy Richard Feymann.

Nie mogę znaleźć w necie konkretnego cytatu z Gell-Manna na temat new-age (książkę miałem z biblioteki, nie sprawdzę niestety...) Zostaje notka z Wikipedii, która odnosi się do tego samego tematu, a nawet tych samych autorów ^^ Zarejestruj się, klikając tutaj, by zobaczyć link.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-07-2018, 22:52 00
Post: #3
RE: Filmy, które mogą zmienić postrzeganie świata
Ciekawe. Czy dobrze zrozumiałem? Czy ten artykuł traktuje o fizyce kwantowej w ogóle, czy tylko o pewnych nadinterpretacjach? Bo ten cytat na dole pani Barbary Ehrenreich ma wyraźny charakter prześmiewczy odnośnie fizyki kwantowej (bez wyszczególniania).

New Age z grubsza też sobie kiedyś obczaiłem i generalnie ciekawe mają założenia, z którymi śmiało mógłbym się zgodzić. Jednak w pewnym momencie ci wyznawcy "odlatują w kosmos". Ja bym był jednak ostrożny w osądach i nie posuwał się ani do zbytniej aprobaty ani przesadnej krytyki. W końcu "w każdej legendzie tkwi ziarnko prawdy" :P Może warto gdzieś połączyć pewne elementy wierzeń i nauki, bo w-g mnie i tak Prawda leży gdzieś pomiędzy.

Ale teraz nie rozumiem czy tylko ten film i "mistycyzm kwantowy" jako odłam jakichś radykałów zostały porównane do New Age, czy też cała fizyka kwantowa co by wynikało z tego cytatu?

Co do wiki i informacji tam zawartych mam duuuży dystans. A i tzw. autoryteci głównego nurtu w danych dziedzinach nie są często wiarygodni, nierzadko próbując ośmieszyć czy zdyskredytować pewne niewygodne teorie/fakty, mogące stanąć w opozycji do ogólnie przyjętych twierdzeń. Innymi słowy nie zawsze większość ma rację. Jedynym wyznacznikiem dla mnie w takich sytuacjach jest sensowność wypowiedzi i merytoryczna argumentacja. Czyli, gdy ktoś podaje konkrety w zrozumiały dla większości sposób, zamiast nic niewyjaśniającego potoku "mądrych", skomplikowanych słów i potrafi to uzasadnić.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-07-2018, 21:08 59
Post: #4
RE: Filmy, które mogą zmienić postrzeganie świata
batter napisał(a):Ciekawe. Czy dobrze zrozumiałem? Czy ten artykuł traktuje o fizyce kwantowej w ogóle, czy tylko o pewnych nadinterpretacjach? Bo ten cytat na dole pani Barbary Ehrenreich ma wyraźny charakter prześmiewczy odnośnie fizyki kwantowej (bez wyszczególniania).
Odnośnie terminu wyśmiewającego pewne podejście fizyki kwantowej. Nic dziwnego, że cytaty są prześmiewcze :)

batter napisał(a):New Age z grubsza też sobie kiedyś obczaiłem i generalnie ciekawe mają założenia, z którymi śmiało mógłbym się zgodzić. Jednak w pewnym momencie ci wyznawcy "odlatują w kosmos". Ja bym był jednak ostrożny w osądach i nie posuwał się ani do zbytniej aprobaty ani przesadnej krytyki. W końcu "w każdej legendzie tkwi ziarnko prawdy" :P Może warto gdzieś połączyć pewne elementy wierzeń i nauki, bo w-g mnie i tak Prawda leży gdzieś pomiędzy.

Ale teraz nie rozumiem czy tylko ten film i "mistycyzm kwantowy" jako odłam jakichś radykałów zostały porównane do New Age, czy też cała fizyka kwantowa co by wynikało z tego cytatu?

Wybiórcze traktowanie pewnych dziedzin nauki, mające udowodnić konkretny śwaitopogląd czy konkretną wiarę.

batter napisał(a):Co do wiki i informacji tam zawartych mam duuuży dystans. A i tzw. autoryteci głównego nurtu w danych dziedzinach nie są często wiarygodni, nierzadko próbując ośmieszyć czy zdyskredytować pewne niewygodne teorie/fakty, mogące stanąć w opozycji do ogólnie przyjętych twierdzeń. Innymi słowy nie zawsze większość ma rację. Jedynym wyznacznikiem dla mnie w takich sytuacjach jest sensowność wypowiedzi i merytoryczna argumentacja. Czyli, gdy ktoś podaje konkrety w zrozumiały dla większości sposób, zamiast nic niewyjaśniającego potoku "mądrych", skomplikowanych słów i potrafi to uzasadnić.


Nie zgadzam się, w ogóle i w szczególe. W ogóle, bo, jak to mówi pewne twierdzenie, "przyrost wiedzy i umiejętności ma charakter nieliniowy", co oznacza tyle, że nie dowiemy się wielu rzeczy tylko interesując się nimi. W nauce wymagane są pewne podstawy, pewna baza, na której można budować dalsze zdolności, a pewnych rzeczy po prostu nie da się wyjaśnić bez odniesienia do 'trudnych i niezrozumiałych' terminów naukowych. Sensowne wypowiedzi mogą brzmieć mądrze i być zupełnie błędne, operować na chwytliwych a nieprawdziwych porównaniach*, wprowadzać w maliny bazując na zdrowym rozsądku... A mowimy o fizyce teoretycznej, czyli jednej z najtrudniejszych i najbardziej niezrozumiałych dla przeciętnego zjadacza chleba dziedzin, gdzie niektórzy badacze sami nie chcieli przyjąć wyników własnych badań, bo zbytnio kłóciły się ze znanym im światem :) Poza tym nie odwołuje się do żadnej większości (bo większość ludzi, wliczając mnie, ma o tej dziedzinie co najwyżej mgliste pojęcie, dalekie od pełnego zrozumienia), a do konkretnych specjalistów w tej dziedzinie, profesorów, z czego dwóch z Noblem.

W szczególe... bo wracając do tego filmu, przedstawia on w ciekawy i przystępny sposób osiągnięcia współczesnej fizyki, przybliżając je zwykłemu zjadaczowi chleba, odwołując do naukowych autorytetów, wzbudzając zainteresowanie, czy wręcz fascynację nimi i to jest fajne. Problem polega na tym, że w pewnym momencie autorzy odpływają, jednym ciągiem podając swoje własne interpretacje, mocno nacechowane konkretnym światopoglądem czy wiarą, nie oddzielając ich w żaden sposób od wcześniejszej, popularnonaukowej części, wzbudzając w widzu przeświadczenie, że pochodzą z jednego ciągu badań i odkryć... i to jest manipulacja, której mówię nie :P
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-07-2018, 23:36 49
Post: #5
RE: Filmy, które mogą zmienić postrzeganie świata
No cóż. Fizyka kwantowa, jakby nie patrzeć, jest niezwykle interesującym i skomplikowanym zagadnieniem i ukazuje świat w zupełnie innym niż mogłoby się wydawać, wręcz surrelistycznym świetle, przez co interpretacja jej odkryć może być conajmniej kontrowersyjna. Jest to trudny temat i każdy ma prawo do swojego zdania.
Być może i wnioski wyciągnięte przez twórców filmu rzeczywiście zostały przedstawione w dość inwazyjny sposób, jednak ja osobiście skłonny jestem się do nich przychylić, jako że w dużej mierze pokrywają się z moimi własnymi, dużo wcześniejszymi przemyśleniami na te tematy. Jest to jednak temat rzeka, jeśli o te rozważania chodzi i możnaby kilkuset stronicowy esej pisać, a i tak każdy będzie mieć odmienne zdanie.

A tak na prawdę to Prawda leży gdzieś pomiędzy :D
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-07-2018, 12:02 56
Post: #6
RE: Filmy, które mogą zmienić postrzeganie świata
batter napisał(a):A tak na prawdę to Prawda leży gdzieś pomiędzy
prawda jest jak dupa. kazdy ma swoja

Gram, więc jestem
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-07-2018, 12:14 42
Post: #7
RE: Filmy, które mogą zmienić postrzeganie świata
Prawda jest taka, że niewiele rzeczy jest gorszych od prawdopośrodkizmu.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-07-2018, 14:40 06
Post: #8
RE: Filmy, które mogą zmienić postrzeganie świata
(26-07-2018 12:02 56)magdakowalska48@gmail.com napisał(a): Zarejestruj się, klikając tutaj, by zobaczyć link.
batter napisał(a):A tak na prawdę to Prawda leży gdzieś pomiędzy
prawda jest jak dupa. kazdy ma swoja

O to, to, to! Dokładnie tak :D
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-07-2018, 15:28 41
Post: #9
RE: Filmy, które mogą zmienić postrzeganie świata
(26-07-2018 12:02 56)magdakowalska48@gmail.com napisał(a): Zarejestruj się, klikając tutaj, by zobaczyć link.
batter napisał(a):A tak na prawdę to Prawda leży gdzieś pomiędzy
prawda jest jak dupa. kazdy ma swoja

No bardzo dobry tekst, żeby urwać dyskusję, którą przegrywasz, zamiast się czegoś dowiedzieć i zweryfikować swoje poglądy. Nie ma czegoś takiego jak "prawda leży pośrodku" (a przynajmniej zdarza się to bardzo rzadko — ja jednak nie potrafię wskazać takiej sytuacji), a "prawda jest jak dupa każdy ma swoją" może odnosić się co najwyżej do kwestii czy pizza z ananasem jest smaczna czy nie.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-07-2018, 18:49 08 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-07-2018 18:52 48 przez batter.)
Post: #10
RE: Filmy, które mogą zmienić postrzeganie świata
Heh. Ty masz swoje podejście, ja mam swoje i możemy sobie gdybać, a i tak każdy przy swoim będzie obstawać. Mój prawdopośrodkizm odnosi się właśnie do tego. Każdego prawda będzie jego subiektywną, z jego punktu widzenia, zbudowana na podstawie jego wiedzy, poglądów, przekonań i wierzeń. A prawda obiektywna i tak będzie gdzie indziej... bo ona będzie obiektywna :D

Może masz na myśli taki prawdopośrodkizm-pójścio-na-kompromizm? Wtedy się zgodzę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Heart Ulubione filmy potak 61 22,178 16-05-2018 22:54 51
Ostatni post: Jaruzel
  Klimatyczne Trailery z filmów, które widzieliście... PegazusMaster 0 1,017 08-10-2016 15:12 53
Ostatni post: PegazusMaster
Wink Filmy Sztuk Walki. Jakie polecacie ? PegazusMaster 18 14,350 08-10-2016 12:25 04
Ostatni post: PegazusMaster

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości