Odpowiedz 
Defragmentacja dysku.
31-01-2015, 22:02 36
RE: Defragmentacja dysku.
@up Skoro gry nie chodzą na DOS-ie pod Win 98, to z pewnością nie będą działać na Dosboksie.

⬅️ Patrz, synu.
Idiota.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-01-2015, 22:38 53 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-01-2015 22:38 53 przez Evil. Powód: Drobne poprawki)
Nie ma opcji żeby uruchomił jakiekolwiek zaawansowane gry przez Dosboxa przy 32 MB RAM-u.

Ed. Zresztą trzeba być nie lada geniuszem żeby mając pod ręką prawie czystego DOS-a w Win98, instalować inny system i używać emulatora DOS-a.

Jeśli jesteś użytkownikiem i masz jakiś problem lub pytanie, to najpierw zadaj je NA FORUM, a nie przez pw/gg. Oczywiście możesz zignorować powyższe zdanie, ale nie zdziw się, że ja zignoruję Twoją wiadomość. :>

Cicha woda tak mocno rwała, że wpadł pierwszy z brzegu.
31-01-2015, 23:17 18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-01-2015 23:19 33 przez Howl.)
Zależy od tego w co nasz kolega chce pograć. Skoro i tak "nowsze" gry mu nie działają tak jak powinny może zainstalować system operacyjny z którego da się w miarę sensownie korzystać i dosboxa który ma ficzery których zwykły DOS nie posiada.

Ram do tego laptopa też nie będzie przesadnie drogi na aukcji, tylko że po upgradzie tym bardziej nie będzie powodu trzymać 98 na kompie.

Poproszę odznakę geniusza.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
01-02-2015, 06:52 17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-02-2015 07:06 08 przez Evil. Powód: Drobne poprawki)
Próbując być znowu ekspertem w kolejnej dziedzinie, nie doczytałeś (bo jak zwykle wklejasz coś znalezionego w sieci, z czym sam styczności nie miałeś), że przy takim rozwiązaniu na emulowanie pójdzie +/- 80 procent mocy komputera. Nie chodzi o nowsze gry, tylko o jakiekolwiek zaawansowane. Jeśli w ogóle uruchomi dosbox, to być może da radę odpalić jakieś pierwsze przygodówki tekstowe.

Dokupienie RAM-u sprawi, że i pod Windą te gry, z którymi są problemy, będą lepiej działać (jeśli w tym tkwi problem), więc po co miałby oddawać 80 procent mocy na emulowanie? Trzymanie 98 jak najbardziej będzie miało sens nawet jeśli by to było 64 MB RAM dokupione, bo przy tak taktowanym procesorze i to dość mało wydajnym (pomijając układ graficzny, który zapewne też wybitny nie jest, bo by go ten komp nie uciągnął) nie pogra komfortowo w gry nowsze niż 1999 rok, z małymi wyjątkami. Zaawansowanych programów, wymagających "nowego" windowsa, też nie będzie na tym mógł komfortowo obsługiwać, na bardzo starych linuxach nie uruchomi nic, nowszych ten komputer nie uciągnie. Ja bym się nawet zastanowił nad krokiem wstecz do 95.

Naprawdę nie pisz, jeśli o czymś nie wiesz a jak przeczytasz w sieci, to przynajmniej sprawdź zanim wkleisz.

Jeśli jesteś użytkownikiem i masz jakiś problem lub pytanie, to najpierw zadaj je NA FORUM, a nie przez pw/gg. Oczywiście możesz zignorować powyższe zdanie, ale nie zdziw się, że ja zignoruję Twoją wiadomość. :>

01-02-2015, 08:40 45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-02-2015 08:48 19 przez Howl.)
Tak wszystko świetnie i fajnie, lecz mój drogi naczelny alfa na forum - ja daję tylko propozycje, które mogą zadziałać albo i nie bo staram się pomóc. Na razie z tego co widzę uprawiasz czysty broscience, co jest bardzo ekhm.. nie na miejscu, szczególnie jak starasz się brzmieć mądrze i przekonująco.

Chyba że masz jakieś dane które można sprawdzić i którymi byś chciał się podzielić? Jeżeli tak to mogłeś zaoszczędzić mi czasu i je tutaj po prostu wrzucić.

Cytat:że przy takim rozwiązaniu na emulowanie pójdzie +/- 80 procent mocy komputera
Czekam z niecierpliwością na źródła, gdyż rzeczywiście mi było ciężkie jakiekolwiek znaleźć dotyczące podobnej sytuacji. A ile mocy idzie jak odpala gry w DOSie pod 98?

Byłem sceptycznie nastawiony na początku, zainteresował mnie temat, poczytałem - są różne opinie na ten temat w internecie, temat mało poruszany dlatego też uważam że będzie warto sprawdzić tym bardziej. Jeżeli będzie w stanie odpalić te gry co dobrze jemu działają pod 98, to zmianę systemu uważam za jak najbardziej sensowną opcję. Jeżeli nie, trudno. Zaproponowałem dokupienie ramu bo to jest zapewne problemem.

Cytat: nowszych ten komputer nie uciągnie
Podobne lapki uciągały, ten też uciągnie." Naprawdę nie pisz, jeśli o czymś nie wiesz". Słowa pewnego wielkiego Polaka.

Wróżenie zostaw wróżkom, a w międzyczasie odpowiadaj ( jakbyś mógł oczywiście ) rzeczowo w takich tematach, gdyż poprzekomarzać to ja mogę się z Tobą w SB. Gdyby się jednak zdarzyło że posiadasz jakieś konkretne dane na ten temat a nie rzeczy w stylu "my spider sense is tingling" to chętnie je zobaczę gdyż jest to po prostu ciekawe i zaoszczędziłoby mi pisania kilku postów na temat który może nawet nie interesować autora wątku gdyż się jeszcze nie wypowiedział w tej sprawie.
01-02-2015, 09:44 43 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-02-2015 09:44 43 przez Evil. Powód: Drobne poprawki)
Właśnie różnica jest w tym, że Ty próbujesz coś znaleźć i wkleić, żeby być pomocnym ekspertem w każdej dziedzinie, a ja wiem te rzeczy z doświadczenia...

Żeby uruchomić przez dosbox gry z czasów 486-ek potrzebujesz około 1,5 GHz procesor i 512 MB RAM. I to wcale nie jest optymalne rozwiązanie, tylko minimalne. Na uruchomienie staruszka pokroju Quake 1 dwa razy szybszego.

Naprawdę nie ma sensu dyskutować z kimś, kto całą "swoją wiedzę" czerpie z czytania tego, co ktoś już napisał. Proszę Cię tylko żebyś nie pisał głupot w wątkach, gdzie ktoś szuka poważnego rozwiązania, bo naprawdę nie masz najmniejszego pojęcia o komputerach, jeśli uważasz, że 32 MB RAM i 133-megahercowy procesor z MMX może obsłużyć system nowszy niż Win98 i cokolwiek emulować... Po mojemu po prostu coraz bardziej się kompromitujesz próbując udowodnić swoją rację, czy tam czyją w internecie znalazłeś.

Odpalanie gier pod DOS w Win98 nie różni się zbytnio od ich uruchamiania pod DOS-em, bo stare windy są zbudowane na DOS-ie, właściwie są tylko jego graficznymi i bardzo rozbudowanymi nakładkami. Nie ma to nic wspólnego z emulowaniem.

Ed. Zresztą jest nawet oficjalna strona Dosboxa, na której rozpisali wymagania. Może lekko zawyżone, bo ja uzyskiwałem trochę lepsze wyniki niż tam napisano, ale z grubsza by się zgadzało.

Zarejestruj się, klikając tutaj, by zobaczyć link.

Do emulacji komputerów z procesorami 386 (~25 - ~33 Mhz), potrzebujesz minimum 400 MHz. Poniżej tej wartości nawet nie uwzględnili w tabelce. Ty proponujesz autorowi (który ma 133 MHz) używanie Dosboxa i nowszego systemu... No i co tu komentować i dyskutować z Tobą.

01-02-2015, 10:06 52 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-02-2015 10:07 33 przez Howl. Powód: Drobne poprawki)
Cytat:1.33MhZ

Jezu, przeczytałem 1.33GhZ :D :diabeł:to troszeczkę zmienia postać rzeczy. Mój błąd. Przy samym ramie jeszcze chętnie bym spróbował.

Cytat:Żeby uruchomić przez dosbox gry z czasów 486-ek potrzebujesz około 1,5 GHz procesor i 512 MB RAM

Odpalałem gry dosboxem z pod gorszej specyfikacji. Nigdzie nie mówiłem o grach pokroju quake i zaznaczałem że chodzi mi o gry starsze. Lecz rozumiem że sprawdzałeś to osobiście i jest to nie możliwe, gdyż to ja czerpię wiedzę z czytania tego co ktoś napisał. Uznajmy to za halucynacje więc.

I nigdzie się nie kompromituje, gdyż nigdzie niczego nie twierdzę oprócz tego że nie można czegoś stwierdzić zanim się tego nie potwierdzi empirycznie. To Ty usilnie próbujesz coś udowodnić ( z powodu mojego niedopatrzenia z resztą słusznie ) że coś nie ma prawa bytu. Jeżeli byś się nadal upierał że na pewno nie da się odpalić gier gdyby sam ram był problemem nie próbując czy nie mając dostatecznych informacji na ten temat, to wtedy uznałbym to za przejaw głupoty gdyż odpalałem już kilka dziwnych konfiguracji które teoretycznie chodzić nie powinny.

W każdym razie przeprosiny z mojej strony ;) za pośpiech.
01-02-2015, 10:24 58
Ja też nie napisałem o grach pokroju Quake, znaczy pisałem ale w następnym zdaniu - te wymagają jeszcze mocniejszego sprzętu. O starszych grach ja też pisałem - być może gry tekstowe z pierwszych komputerów PC 386 się uruchomią, ale do tematu ma się to nijak, bo autor pytał o gry Jazz Jackrabbit czy Kapitan Pazur, które mają wymagania nawet wyższe niż Quake... Więc znów trochę nieudolnie próbujesz bronić swoich tez, które nijak się mają do rzeczywistości.

01-02-2015, 10:39 56
A ja myślę że jest szansa odpalić gry 2d drugiej świeżości :). Logiczne że nie odpali niczego więcej niż to co teraz odpala i pod tym kątem cały czas pisałem dlatego się dziwiłem Twoimi przykładami cały czas.

Cytat: Jeżeli będzie w stanie odpalić te gry co dobrze jemu działają pod 98, to zmianę systemu uważam za jak najbardziej sensowną opcję.
Cytat:Skoro i tak "nowsze" gry mu nie działają tak jak powinny

Dobra ja EOT raczej na zawsze ;o chyba że ram nie pomoże chociaż to już lepiej 2-4 dychy dorzucić i kupić lepszego lapka. Śpiący się robię czas hasi, broda siwieje, a tylko coraz więcej niedopatrzeń bym robił.
05-02-2015, 17:53 10
W zasadzie po prostu dziwił mnie fakt, że te gry nie chodziły płynnie, bo było mnóstwo zapisów gry i widać, że poprzedni użytkownik dochodził daleko. Już nawet ten Jazz Jackrabbit czy Claw to pikuś, ale jak ktoś mógł tak daleko dość w Kurce Wodnej, skoro ona tak okropnie klatkuje? Domniemałem, że kiedyś pewnie te gry działały lepiej, dlatego uznałem, że mogłaby pomóc defragmentacja dysku (choć na zamulanie gier nigdy nie stosowałem defragmentacji, to w tym przypadku myślałem, że może pomóc). Najstarsze gry DOSowe, czyli np Dangerous Dave czy Contra działają bez żadnego problemu, ale właśnie te bardziej rozbudowane, jak np Carmageddon klatkują i często to ścinanie uniemożliwia grę. Chciałem raczej rozwiązać problem, a nie prowokować kłótnię. I dla jasności napiszę, że zmieniać systemu nie mam zamiaru, bo uważam, że Win98 jest dla mnie odpowiedni. Ogólnie rzecz biorąc laptop działa bez zarzutu i nic nie ,,zamula'', ale te gry, w których ktoś doszedł tak daleko klatkują i to mnie zdziwiło.

Wymienię bazarówki za bazarówki!

Więcej informacji tutaj:
Zarejestruj się, klikając tutaj, by zobaczyć link.
Odpowiedz