Odpowiedz 
Dawne imperia Ameryki Środkowej i Południowej.
03-07-2010, 11:46 28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-07-2010 13:43 59 przez gararz.)
Post: #1
Dawne imperia Ameryki Środkowej i Południowej.
Wydzielam, bo choć rozmowa ciekawa i treściwa to jednak niekoniecznie związana z tematem:P

Naruto jeżeli wiki jest twoim głownym źródłem wiedzy to nie zabieraj głosu w sprawie o której nie masz pojęcia...dzisiejsza ludność Jukatanu ma bardzo mało wspołnego ze starożytną wspaniałą cywilizacją która budowała piramidy oraz zajmowałą się bardzo zaawansowaną matematyką. Andy a ty co pleciesz, nie wyśmiewam się z tematu:puknijsię:, gdybym chciał go wyśmiać to napisałbym że apokaliptyczne teorie są nieodzowne dla każdej kultury a wizje końca świata to wytwory szaleńców i szarlatanów szukających posłuchu a warte sa tyle co informacje z Faktu i to jest śmiech!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-07-2010, 11:52 46
Post: #2
RE: konieć świat 2012?hahaha
wspaniałą cywilizacją która budowała piramidy oraz zajmowałą się bardzo zaawansowaną matematyką I wyrywaniem jeszcze bijących serc na szczycie piramidy po wycięciu otworu w klacie nieszczęśnika szklanym nożem :P
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-07-2010, 12:05 02
Post: #3
RE: konieć świat 2012?hahaha
nie myl Majów z Inkami i Aztekami ! Majowie byli nazywani Grekami Nowego Świata byli bardziej filozofami niż wojownikami, krwawe ofiary nie były ich domeną tak jak dwóch wyżej wymienionych plemion, a Apocalypto Mela Gibsona bardzo swobodnie podchodzi do tego tematu, również nie jest zbyt wartościowym źródem wiedzy na ten temat. Prawdziwymi rzeźnikami byli Aztekowie podczas 14 świąt religijnych w swoim kalendarzu w ciągu roku szacuje się że potrafili złożyć w ofierze nawet 20 tys ludzi !
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-07-2010, 12:54 17
Post: #4
RE: konieć świat 2012?hahaha
Wiem, ja to wszystko wiem :P Aztekowie mieli religię zapożyczoną od majów, tak samo jak wszystkie inne ludy stamtąd (np. Taxalacanie). Aztekowie składali najwięcej, bo uważali, że dzięki bogom mają najsilniejsze imperium w całym Meksyku. Ale Majowie też cieli serducha i chyba nie zaprzeczysz :P Zresztą grecy też składali ofiary z ludzi. a starożytny rzym wyrósł na podbojach, niewolnictwie i nierównym podziale społecznym. Każde imperium wyrosło na zasadzie Prawa Silniejszego, nawet współczesne - Rosja i USA. w zasadzie mało który człowiek w historii, którego nazywa się "wielkim", z dzisiejszego punktu widzenia nie jest s*******synem, np. Bismarck wyrósł na intrygach, kłamstwie i wojnach, a Zawisza Czarny utrzymywał się z pracy chłopów pańszczyźnianych ;)
A co do Inków, to oni akurat wprowadzili coś, co można uznać pierwszym na świecie państwem socjalistycznym (rozdział obowiązków według umiejętności, dbanie o starszych i kaleków). a ofiary składali bogom z lam, świnek morskich i chichy. co prawda zabijali kurierów, którzy nie zapamiętali wiadomości, karali śmiercią i podbijali co się da, ale o ofiarach z ludzi nie słyszałem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-07-2010, 13:21 59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-07-2010 14:21 11 przez awek.)
Post: #5
RE: konieć świat 2012?hahaha
o proszę jak kolega pokazał że internet to nie tylko wiki:D Naruto ucz się. Grecy to bardzo szerokie pojęcie które nie odnosi się do starożytności tylko do wspóczesności o czym konkretnie mówisz?? Na terenach współczesnej Polski też zapewne kiedyś składano ofiary Trzygławowi czy jak tam nazywały się te pogańskie bóstwa sprzed X wieku. Faktem jest to iż ludzie od zarania dziejów wybijali współbraci na wszelkie możliwe sposoby...ale sam przyznaj że (niestety) na tym gruncie dokonywał sie postęp, nawet dziś to technologie militarne wyznaczają nowe kierunki rozwoju. Nie jest więc problemem stwierdzenie że koniec świata już trwa ! Jeżeli prawie cały nasz dorobek oparty jest na krzywdzie przedstawicieli tego samego gatunku to kwestią czasu jest samounicestwienie. Historyk z zamiłowania?? czy może kolega po fachu?? Ja jestem historykiem dlatego tak się rozpisałem, mam nadzieję że nikogo nie uraziłem bo nie to było moim celem;)
o proszę z posta zrobił sie temat :D znajdą się jeszcze jacys miłośnicy prastarych cywilazcji?? bo nie będe pisał sam do siebie... szkoda że tamten wątek przepadł
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-07-2010, 15:53 28
Post: #6
RE: Dawne imperia Ameryki Środkowej i Południowej.
Prawda, niestety, bo ja historią się interesuje, a po cichu, w kącie, w głowie mej poronionej sobie filozofuje. rozwój był jaki był, ale nie podoba mi się to. Po prostu, kwestia poglądów.
Jeśli chodzi o greckie ofiary, to chodziło mi konkretnie o Ifigenię, znany przykład :P
Ofiary Trzygławowi składano przed chrystianizacją, A polska kultura chyba odbiegła daleko od tej pogańskiej :P I rzecz jasna, Buca Trzygława nie popieram :P
A i polecę książkę "Nauka idzie na wojnę", tytuł mówi wszystko. dużo faktów i lekko się czyta :)
Info historycznego w necie nie szukam, uznaję wyższość papieru nad ekranem ;) Średnio się interesuje niepiśmiennymi cywilizacjami (raczej im bliżej współczesności, tym dla mnie ciekawiej), ale "Strrraszna Historię" się czytało :D a na drugim (a w zasadzie trzecim, chyba zdał :P) roku IHUWa mam brata.
Poza tym trochę namąciłeś ;) Świat rozwinął się na krzywdzie bliźnich, ale coraz więcej osób uznaje, że to nie jest droga do rozwoju. Chociażby rosnące oburzenie ludzi na całym świecie przy inwazjach USA czy Rosji. jeszcze w XIX wieku opinia publiczna uznałaby to za sposób na zaistnienie kraju w świecie, sposób na zemstę, dobrobyt i tak dalej.
Wracając do tematu... Gdzie wyczytałeś, ze Inkowie składali ofiary z ludzi? Ciekaw jestem :P
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-07-2010, 17:18 38
Post: #7
RE: Dawne imperia Ameryki Środkowej i Południowej.
nie wyczytałem, ja to z pamięci pisałem ;) przerabiałem to na (drugim czy trzcim roku studiów) co do Ifigenii to nie plączmy mitologi greckiej(jakże wspaniałej) z faktami historycznymi, ja nie słyszałem o jakichkolwiek ofiarach z ludzi w Helladzie. Co do "mojego mącenia" to tylko moja opinia ale w sumie to czy poza oburzeniem ktokolwiek pomógł mieszkańcom Iraku, Afganu, czy Czeczenii?? co najwyżej Czerwony Krzyż bądź jego Islamski odpowiednik. Wiesz uważam to za żenadę jak jakieś rządy potępiają jakąś inwazję bo na tym się kończy a to tylko słowa, puste słowa.
A polska kultura chyba odbiegła daleko od tej pogańskiej a w jakim sensie?? tereny dorzecza Wisły czy Odry zamieszkiwały plemiona o wiele niżej rozwinięte od mieszkańców basenu Morza Sródziemnego to jest fakt. Ja najbardziej interesuję się starożytnym Rzymem, Grecją fantastyczny temat. Co do tych Inków sam się zaciekawiłem, szczerze mówiąc nie pamiętam dokładnie (studia skończyłem dwa lata temu) egzamin z tego był ok 4 lata temu i poprostu nie pamiętam ale sprawdzę to ale nie będę się zapierał możliwe że coś pokręciłem:zawstydzony:
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-07-2010, 19:07 54
Post: #8
RE: Dawne imperia Ameryki Środkowej i Południowej.
awekened znasz jakieś dobre książki o Majach i Aztekach? Z chęcią bym coś ugryzł mocnego i treściwego:P
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-07-2010, 19:20 43
Post: #9
RE: Dawne imperia Ameryki Środkowej i Południowej.
W starożytnej Grecji i Rzymie, może ofiar z ludzi nie było, ale też nie można uznać tych kultur za specjalnie humanitarne. Niewolnictwo na masową skalę, segregacja klasowa, krwawe igrzyska. Pomimo wysokiego poziomu rozwoju kulturalno-naukowego zwykły obywatel nie różnił się niczym od "dzikusa" biegającego z dzidą po lesie.

To, że wojna jest najlepszym motorem napędowym rozwoju to prawda, większość sprzętu używanego na co dzień wywodzi się z wojska, że o rozwoju medycyny nie wspomnę. Także obecne wojny w Iraku czy Afganistanie, służą rozwojowi i testowaniu nowych technologii, chociaż jeszcze mozemy o tym nie wiedzieć. Zgodzę się też z Awekened'em co do potępiania wojen w Czeczenii, Rosji i Aganie. Prawda jest taka, że nadal najsilniejsi maja rację i robią co chcą i gdzie chcą, mając zdanie reszty świata w głębokim poważaniu. Atakują tam gdzie mają interes i tyle. W dodatku USA i Rosja to państwa w pewnym sensie totalitarne, więc nie mają dodatkowych problemów w postaci sprzeciwu własnych obywateli.

[img][/img]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-07-2010, 19:40 42
Post: #10
RE: Dawne imperia Ameryki Środkowej i Południowej.
Co do tych Inków; wyczytałem to w książce Andrzeja Wyczańskiego Historia Powszechna wiek XVI, uczyłem się zniej kiedyś na egzamin ale mogę poszukać więcej źródeł jeśli sobie życzysz:D
Potak nie jestem specjalistą w tym temacie, na historycy.org możesz znaleźć odnośniki do wielu ciekawych pozycji napewno jedną z najlepszych książek jest "Historia Państwa Inków" Marii Rostworowskiej ale ja tego nie czytałem:x
Gararz mogę sie tylko zgodzić co do tego iż cywilizacje te nie były humanitarne, ale napewno nie z tym zwykły obywatel nie różnił się niczym od "dzikusa" biegającego z dzidą po lesie
zwyły dzikus nie miał pojęcia o armii tak jak każdy człowiek w Rzymie, wartości pieniądza, nie oglądał takich budynków jakie posiadały miasta starożytnego Rzymu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości