Odpowiedz 
Crystalis
03-03-2017, 18:23 43 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-03-2017 18:31 17 przez PEGASUS.)
Post: #1
Crystalis
[Obrazek: 0m96v06.png][Obrazek: QEpqMcR.png]

Wydawca: SNK
Rok wydania: 1990

Crystalis to gra typu action RPG, zawierająca elementy przygodowo-zręcznościowe. Została wydana na konsole NES / Famicom w 1990 roku przez firmę SNK.
W Japonii jest znana jako God Slayer: Haruka Tenkū no Sonata i można śmiało powiedzieć, że wśród wielu fanów tego gatunku jest uznawana za grę wręcz "kultową".
Została sklasyfikowana na miejscu 115 wg listy TOP 200 najlepszych gier Nintendo, stworzonej przez czasopismo Nintendo Power.

Mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, że skoro jest to typowe RPG, to fabuła gry pewnie rozgrywa się w jakimś baśniowym świecie fantasy.
Nic bardziej mylnego!

Otóż, wydarzenia z gry mają miejsce 100 lat po wojnie nuklearnej w postapokaliptycznym roku 2097! :O
Przyniosło to opłakane skutki, cywilizacja cofnęła się do czasów rodem ze średniowiecza, a po całym świecie grasują zmutowane, przerażające stwory. Nauka, jak i też nowoczesna technologia zostały całkowicie porzucone, natomiast dawne praktyki magii zostały zachowane. Ocaleli ludzie postanowili wspólnymi siłami zbudować "Wieżę", która miała zapobiec kolejnym takim kataklizmom w przyszłości. Wybrani przez nich - "Zarządcy", mieliby więc sprawować kontrolę nad światem, mając bezpośredni dostęp do broni zarządzanej przez systemy obronne "Wieży".

[Obrazek: fwmVXmN.png]

Akcja gra rozpoczyna się od momentu, gdy główny bohater (imię poznacie, jeśli zagracie w wersję na GBC) wybudza się z hibernacji. Nie pamięta on kim jest, ani też własnego imienia, które gracz nadaje mu na samym starcie tej przygody. Szukając odpowiedzi na nurtujące go pytania, decyduje się na wyprawę po świecie pełnym niebezpieczeństw, z czasem odkrywając, że jest on ostatnią nadzieją ludzkości na przywrócenie pokoju.

Crystalis, jak każde znane RPG posiada swój specyficzny system zdobywania punktów doświadczenia. Maksymalny poziom jaki możemy uzyskać w grze to level 16.
Dodatkowo, żeby utrudnić nam nieco naszą rozgrywkę, w celu pokonania niektórych bossów występujących w grze, trzeba spełniać jeden wymagany warunek (min. level 13), więc nie ma szans na to, aby ukończyć tą grę z jak najniższym poziomem. Walki odbywają się w czasie rzeczywistym. Nie ma tutaj podziału na tury, tak jak choćby w Final Fantasy, więc musimy przez cały czas być bardzo skupieni, jeśli chcemy wyjść z potyczki bez szwanku. Gracz ma do dyspozycji broń w postaci miecza, który z czasem można ulepszyć i naładować, aby wykonać atak magiczny. W grze dostępne są aż 4 miecze wykorzystujące siły natury: wiatr, ogień, woda, błyskawica (nie mam pojęcia czemu nie ma ziemi, być może za bardzo FF). Przeciwnicy są podatni na w/w żywioły. Jak w każdej grze RPG, przeważnie w miasteczkach, dostępne są także części uzbrojenia (tj. zbroja i tarcza) dla naszego bohatera. Tu muszę wtrącić, że jak na tamte czasy, robiło to dość duże wrażenie, kiedy można było popatrzeć na zakupiony i zakładany przez nas sprzęt. Główny bohater uzbrojony po zęby w żelazny pancerz, dzierży w ręku naszą cieżko wywalczoną tarczę. Dodatkowo możemy nabyć w sklepach przeróżne lecznicze zioła (hehe, eliksirów u nas ni ma :D ) oraz magiczne pierścienie. Kolejna genialna opcja w Crystalis to także możliwość uczenia się konkretnych zdolności, tj. teleportacja, lewitacja czy telepatia niezbędnych do ukończenia tego tytułu. Dzięki temu można czerpać sporo frajdy z gry, kiedy np. w dowolnym momencie uciekamy do wybranego miasta w celu regeneracji albo gdy używamy naszych mocy, żeby unikać większości przeciwnków unosząc się wysoko ponad ich głowami. :rotfl: Musimy jednak pamiętać o tym, aby nie zużyć wszystkich punktów magii przed jakąś ważną walką z bossem itp.

[Obrazek: L1EXeva.png]

Niestety, jak każda gra Crystalis ma też i swoje wady.
Opanowanie podstawowego menu może już na samym początku sprawić niejednemu graczowi trudność, szczególnie gdy chcemy skorzystać z jakiegoś magicznego przedmiotu lub po prostu zmienić nasz miecz na inny. Opcja Save / Load istnieje, ale jest bardzo kłopotliwa w użyciu i muszę przyznać się bez bicia, że wolałem korzystać z wbudowanego w emulatorze save'u. Niektóre przedmioty w grze jak np. buty umożliwiające skakanie wymagają od gracza wyłączenia w opcjach zdolności magicznych ze względu na limit klawiszy NES-owego pada. Dwie funkcje zostały przypisane do tego samego klawisza i stąd jesteśmy zmuszeni do ich ciągłego włączania i wyłączania na przemian. Czasami mogą pojawiać się dziwne kolizje sprite'ów przeciwników ze sprite'm naszego bohatera, pomimo braku na pozór widocznego "styku".

Aczkolwiek, gdy już zapoznacie się z menu trochę lepiej będziecie mogli*... :niechcepatrzeć:

[Obrazek: g8Yj5en.png]
*to jedna z wielu interesujących możliwości, jakie ta gra ma nam do zaoferowania...

Podsumowując, Crystalis można zdecydowanie uznać za jeden z najlepszych action RPG, jakie powstały w erze NES-a. O tym czy gra jest naprawdę świetna ma wpływ wiele czynników: jakość jej wykonania, przejrzystość i intuicyjność. Jeśli gracz poświęci jej choć odrobinę czasu znajdzie w niej sporo pozytywów, które świadczą że twórcy naprawdę starali się zrobić coś niesamowitego z tego tytułu.
Momentami może zdarzyć się tak, że gra będzie dla nas zbyt dużym wyzwaniem, a czasami z kolei bardzo prostym RPG, które przechodzi się praktycznie jednym klawiszem. Zgadzam się co do jednego, jest to gra skierowana raczej dla fanów RPG i przygodówek akcji, choć nawet zwykły gracz może mieć niezły ubaw i przyjemność podczas samego grania. Rozgryzanie wielu skomplikowanych plansz np. jaskinie pełne labiryntów, inteligentne posługiwanie się mieczem, przydatnym graczowi nie tylko do obrony i ataku a także taktyczne rozpracowywanie bossów pod kątem ich podatności na naszą broń to w mojej ocenie fantastyczna sprawa i o ile jeszcze tego nie zrobiliście, warto by było spróbować i zagrać w ten "nieoszlifowany diament".

Zarejestruj się, klikając tutaj, by zobaczyć link.

Moja ocena
9/10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości